Utah State Bar Award Recipient History

The Utah State Bar strives to recognize those practitioners that have had singular impact on the profession and the public.


Presented to the Committee of the Utah State Bar that has made outstanding contributions of time and talents to Bar activities as well as provide outstanding services, programs and/or activities for Bar members and the public at large during the past year. Recipient is selected in June.

  • 1986 Legislative Affairs Committee
  • 1987 Law Related Education & Law Day Committee
  • 1988 Continuing Legal Education Advisory Committee
  • 1989 Bar Journal Committee
  • 1990 Bar Examiner Committee
  • 1992 Ethics & Discipline Committee
  • 1993 Legislative Affairs Committee
  • 1994 Ethics Advisory Opinion Committee
  • 1995 Delivery Of Legal Services Committee
  • 1996 Needs Of Children Committee
  • 1997 Unauthorized Practice Of Law Committee
  • 1998 Courts & Judges Committee
  • 1999 Client Security Fund Committee
  • 2000 Admissions Committee
  • 2002 Character & Fitness Committee
  • 2003 Needs Of The Elderly Committee
  • 2004 Unauthorized Practice Of Law Committee
  • 2005 Governmental Relations Committee
  • 2006 Ethics Advisory Opinion Committee
  • 2007 Utah Bar Journal Committee
  • 2008 Admissions Committee
  • 2009 New Lawyer Training Program Committee
  • 2010 Bar Examiner Committee
  • 2011 Unauthorized Practice Of Law Committee
  • 2012 Pro Bono Commission
  • 2013 Budget & Finance Committee
  • 2014 Civics Education Committee
  • 2015 Disaster Legal Response Committee
  • 2016 Utah Leadership Academy

Outstanding service toward the creation of a better public understanding of the legal profession and the administration of justice, the judiciary or the legislative process.  Recipient is selected in September.

  • 1986 Bonnie Miller
  • 1987 Bryon Harward
  • 1988 Stanford P. Darger
  • 1989 Robert L. Stayner
  • 1990 KSL
  • 1991 Norma W. Matheson
  • 1992 Stanley B. Bonham
  • 1993 Lyle K. Campbell
  • 1994 Ray O. Westergard
  • 1996 Sherianne S. Cotterell
  • 1997 Margaret R. Bird
  • 1998 John Florez
  • 1999 Ray O. Westergard
  • 2000 Jennifer Yim
  • 2001 Jo Brandt
  • 2002 Sylvia Bennion
  • 2003 Fraser Nelson
  • 2004 Peggi Lowden
  • 2005 Rev. Mr. France A. Davis
  • 2006 Donna Johnson
  • 2007 Daniel J. Becker
  • 2008 Carma J. Harper
  • 2009 Karen Hale
  • 2010 Linda Sappington
  • 2011 Robert Myrick
  • 2012 Mary Kay Griffin
  • 2013 Robert Austin
  • 2014 Steven R. Burt, AIA
  • 2015 Anne Burkholder
  • 2016 Jolynn Spruance

For The Advancement Of Women In The Legal Profession

Professionalism; Public Service; Public Dedication; Enhance Administration of Justice; Enhance the Delivery of Legal Services; Improve the Legal Profession; Used as an Incentive for Encouraging New Efforts; Engaged in Significant Activity on Behalf of the Advancement of Women.  Recipient is selected in January.

  • 1995 Hon. Christine M. Durham
  • 1996 Patricia W. Christensen
  • 1997 Anne Milne
  • 1998 James B. Lee
  • 1999 Rosalie M. Reilly
  • 2000 Katherine D. Pullins
  • 2001 Laura M. Gray
  • 2002 Hon. Pamela T. Greenwood
  • 2003 Denise A. Dragoo
  • 2004 Paul M. Warner
  • 2005 Annette W. Jarvis
  • 2006 Janet Hugie Smith
  • 2007 Irene Warr
  • 2008 Susan B. Peterson & Constance K. Lundberg
  • 2009 Hon. Carolyn B. McHugh
  • 2010 Evelyn J. Furse, Melanie J. Vartabedian, Lisa A. Yerkovich
  • 2011 Lauren I. Scholnick
  • 2012 Hon. Sandra N. Peuler
  • 2013 Charlotte L. Miller
  • 2014 Terrie McIntosh
  • 2015 Rep. Patrice Arent
  • 2016 Barbara G. Hjelle
  • 2017 Hon. Michele M. Christiansen

To acknowledge a Bar member who has made significant contributions to his/her cause through his/her philanthropic service. The recipient is selected in October.

  • 2008 Troy L. Booher
  • 2009 Leonard Burningham
  • 2010 Jay L. Kessler
  • 2011 Danny Quintana
  • 2012 Brent Johnson
  • 2013 Erin M. Stone
  • 2014 Jenifer L. Tomchak

Career exemplifies the highest standards of judicial conduct for integrity and independence; who is knowledgeable of the law and faithful to it; who is unswayed by partisan interests, public clamor or fear of criticism; patient, dignified and courteous to all who appear before the court; endeavors to improve the administration of justice and public understanding of, and respect for, the role of law in our society.  The recipient is selected in June.

  • 1970 Hon. Charles G. Cowley
  • 1971 Hon. Maurice H. Harding
  • 1972 Hon. Fred W. Keller
  • 1972 Hon. D. Frank Wilkins
  • 1973 Hon. Calvin Gould
  • 1974 Hon. David T. Lewis
  • 1975 Hon. Gordon R. Hall
  • 1976 Hon. Regnal W. Garff, Jr.
  • 1977 Hon. A. Sherman Christensen
  • 1978 Hon. Zachary T. Champlin
  • 1978 Hon. David K. Winder
  • 1979 Hon. James S. Sawaya
  • 1980 Hon. Aldon J. Anderson
  • 1980 Hon. J. Allan Crockett
  • 1981 Hon. Richard J. Maughan
  • 1982 Hon. Melvin H. Morris
  • 1983 Hon. J. Robert Bullock
  • 1984 Hon. John F. Larson
  • 1984 Hon. Dallin H. Oaks
  • 1985 Hon. Aldon J. Anderson
  • 1986 Hon. Dean E. Conder
  • 1986 Hon. Sharon P. Mccully
  • 1986 Hon. A. John Ruggeri
  • 1986 Hon. I. Daniel Stewart
  • 1987 Hon. Venoy Christoffersen
  • 1987 Hon. Floyd H. Gowans
  • 1987 Hon. Gordon R. Hall
  • 1987 Hon. Joseph E. Jackson
  • 1988 Hon. D. Dennis Frederick
  • 1988 Hon. Michael L. Hutchings
  • 1988 Hon. Paul C. Keller
  • 1988 Hon. Michael D. Zimmerman
  • 1989 Hon. L. Kent Bachman
  • 1989 Hon. Scott Daniels
  • 1989 Hon. Regnal W. Garff, Jr.
  • 1989 Hon W. Brent West
  • 1990 Hon. Christine M. Durham
  • 1990 Hon. A. Lynn Payne
  • 1990 Hon. David E. Roth
  • 1990 Hon. David W. Sorenson
  • 1991 Hon. Cullen Y. Christensen
  • 1993 Hon. Bruce S. Jenkins
  • 1994 Hon. John A. Rokich
  • 1995 Hon. J. Thomas Greene, Jr.
  • 1996 Hon. Leslie A. Lewis
  • 1997 Hon. W. Brent West
  • 1998 Hon. Tyrone E. Medley
  • 1999 Hon. Lynn W. Davis
  • 2000 Hon. Guy R. Burningham
  • 2001 Hon. Raymond M. Harding, Sr
  • 2001 Hon. Sharon P. Mccully
  • 2001 Hon. Anne M. Stirba
  • 2002 Hon. Stephen H. Anderson
  • 2002 Hon. Jeril B. Wilson
  • 2003 Hon. Ronald N. Boyce
  • 2004 Hon. William B. Bohling
  • 2005 Hon. Andrew Valdez
  • 2006 Hon. Gordon J. Low
  • 2007 Hon. Gregory K. Orme & Hon Sandra N. Peuler
  • 2008 Hon. Glenn K. Iwasaki
  • 2009 Hon. Judith S. Atherton
  • 2010 Hon. Robert K. Hilder
  • 2011 Hon. Dee V. Benson
  • 2012 Hon. Royal I. Hansen
  • 2013 Hon. Michael D. Lyon
  • 2014 Hon. James L. Shumate
  • 2015 Hon. Claudia Laycock
  • 2016 Hon. C. Dane Nolan

Presented to a Utah State Bar member who, over a long and distinguished legal career, has by their ethical and personal conduct, commitment and activities, exemplified for their fellow attorneys the epitome of professionalism; who has also rendered extraordinary contributions to the programs and activities of the Utah State Bar in the prior year. The recipient is selected in June.

  • 1970 Dean F. Brayton
  • 1970 Arthur B. Watkiss
  • 1971 Harold P. Fabian
  • 1971 Leroy B. Young
  • 1972 Samuel C. Powell
  • 1973 Grant H. Bagley
  • 1973 Melvin C. Harris
  • 1974 Calvin Behle
  • 1975 Clifford L. Ashton
  • 1976 Sam Cline
  • 1977 George W. Latimer
  • 1978 Ira A. Huggins
  • 1979 F. Gerald Irvine
  • 1979 Calvin W. Rawlings
  • 1980 Rex J. Hanson
  • 1980 Walter G. Mann
  • 1981 Ray R. Christensen
  • 1981 John H. Snow
  • 1982 Rex E. Lee
  • 1983 William G. Shelton
  • 1984 Harold G. Christensen
  • 1985 Edward W. Clyde
  • 1986 Stephen B. Nebeker
  • 1987 Carman E. Kipp
  • 1988 James B. Lee
  • 1988 Ellen M. Maycock
  • 1989 Donald B. Holbrook
  • 1989 Randon W. Wilson
  • 1990 Brian R. Florence
  • 1990 Norman S. Johnson
  • 1991 Herschel J. Saperstein
  • 1992 Hardin A. Whitney
  • 1993 William B. Bohling
  • 1994 Joseph Novak
  • 1995 Gordon L. Roberts
  • 1996 Dale A. Kimball
  • 1997 Gayle F. Mckeachnie
  • 1998 Leonard J. Lewis
  • 1999 Irene Warr
  • 2000 D. Frank Wilkins
  • 2001 Alan L. Sullivan
  • 2002 L. Brent Hoggan
  • 2003 Jay E. Jensen
  • 2003 Rodney G. Snow
  • 2004 George B. Handy
  • 2005 James J. Jardine
  • 2006 Max D. Wheeler
  • 2007 Oscar W. Mcconkie
  • 2008 Charles R. Brown
  • 2009 Paul T. Moxley
  • 2010 Randy L. Dryer
  • 2011 Robert B. Sykes
  • 2012 Gary R. Crane
  • 2013 Peter Stirba
  • 2014 Charlotte L. Miller
  • 2015 Ronald J. Yengich
  • 2016 Annette W. Jarvis
  • 2016 Bruce A. Maak

To A Community Member Or Organization For Their Contribution To A Better Understanding And Appreciation Of The American Justice System

  • 1990 L. K. Abbott
  • 1992 Ben Barr
  • 1993 John Mc Morris
  • 1994 Mel Jones
  • 1995 Susan Mc Nulty
  • 1996 Dana L. Hayward
  • 1997 Gerthe B. Peterson
  • 1998 Peggi Lowden
  • 1999 LDS Church Salt Lake Inner-City Project
  • 2000 Jennifer Yim
  • 2001 Janet Hilliard
  • 2002 Victoria King
  • 2003 Marilu Peterson
  • 2004 Russ Osguthorpe
  • 2005 Diané Clark
  • 2006 Staci Duke
  • 2007 Margaret W. Obray
  • 2008 Darren Workman
  • 2009 Jon J. Hill
  • 2010 John Florez
  • 2011 Nancy A. Conway
  • 2012 Aileen Hales Clyde
  • 2015 Paralegal Division
  • 2016 Angela Leedy
  • 2017 Sariah Donnahoo

The Lifetime Service to the Bar Award recognizes lawyers or judges whose esteemed careers have been dedicated to significant involvement in the activities, programs, and leadership of the Utah State Bar and devoted to enriching the legal profession and serving the public.  The award was first given in 2006.  Recipients have included prominent senior members of the Bar, including twelve past Bar Presidents, three former Bar Commissioners; two with significant involvement in the American Bar Association and one with exceptional involvement in important Bar programs.  Past winners were also members of the Utah State Legislature, Federal Court judges, the first Woman Utah Supreme Court Justice, and a founding member of the Utah Court of Appeals who was the first woman Utah State Bar President.

2006

  • Harold G. Christensen
  • Ray R. Christensen
  • James E. Faust
  • Hon. Bruce S. Jenkins
  • James B. Lee
  • Stephen B. Nebeker

2008

  • Hon. J. Thomas Greene
  • Joseph Novak
  • Reed L. Martineau
  • M. Dayle Jeffs

2011

  • Francis J. Carney
  • Bert L. Dart
  • Hon. Pamela T. Greenwood
  • W. Eugene Hansen
  • V. Lowry Snow
  • Francis M. Wikstrom

2012

  • Brian R. Florence
  • Hon. Christine M. Durham

2014

  • Hon. James Z. Davis
  • Lyle W. Hillyard
  • Felshaw King
  • Rodney G. Snow
  • Hon. Raymond Uno

2016

  • Anne Milne
  • Leonard W. Burningham

Mentor of the Year will have been a valued guide who helped the new lawyer understand the rules of professionalism and civility and how adherence to them benefits clients and the profession as a whole. The recipient is selected in September.

2012

  • R. Josh Player
  • Sharon A. Donovan
  • David E. Leta
  • Thomas R. Vaughn

2013

  • Hugh Cawthorne
  • Brent H. Bartholomew

2014

  • Timothy J. Larsen
  • Debra M. Nelson
  • Hon. Tupakk A.G. Renteria

2015

  • Scott D. Hansen
  • Mark D. Tolman

2016

  • Blake R. Hills
  • Andrea Martinez Griffin

Presented to an attorney/law firm who has made an exemplary contribution of time & effort, without compensation, to provide legal assistance to people who could not afford the assistance of any attorney.  Designed to reflect contributions during the past year as well as over an attorney’s career. “Services to low-income people encompasses both aggressive advocacy on behalf of individuals in extreme need as well as impact advocacy designed to address systemic issues affecting significant numbers of low-income people. The recipient is selected in September.

  • 1986 Donald W. Hemingway
  • 1987 Robert B. Denton
  • 1987 Jones, Waldo, Holbrook & McDonough
  • 1988 David L. Disley
  • 1988 Edwards & Mccoy
  • 1989 Walker Kennedy, III
  • 1989 Fabian & Clendenin
  • 1990 Charlotte L. Miller
  • 1990 Parsons Behle & Latimer
  • 1991 James R. Haisley
  • 1991 Roger A. Moffitt
  • 1992 Betsy L. Ross
  • 1993 James C. Lewis
  • 1993 L. John Lewis
  • 1994 Nelda M. Bishop
  • 1995 Vinh K. Ly
  • 1996 Mary Margaret (Peggy) Hunt
  • 1997 Mary Jane Ciccarello
  • 1998 Herm Olsen
  • 1998 Snow & Jensen
  • 1999 Richard F. Bojanowski
  • 2001 Mitchell R. Baker
  • 2002 Waine C. Riches
  • 2003 Mark C. Alvarez
  • 2004 Lauren I. Scholnick
  • 2005 Su J. Chon
  • 2006 Jensie Andersen
  • 2007 Kelly Latimer, Christina Micken, & Matthew Wride
  • 2008 Ruth Lybbert, Paul Simmons, & David Olsen
  • 2009 Scott H. Martin
  • 2010 Scott R. Jenkins & Jonny Benson
  • 2011 Alan L. Sullivan & Chris J. Martinez
  • 2012 Paul C. Burke
  • 2013 Elizabeth Elon Thompson
  • 2014 Chad McKay
  • 2015 McKette H. Allred
  • 2016 Gregory G. Skordas

The Professionalism Award recognizes a lawyer or judge whose “deportment in the practice of law represents the highest standards of fairness, integrity, and civility.”  The award was first given out in 2004 and includes a list of prominent members of the Bar who have exhibited the type of truthfulness, reliability, and honor which is held as a standard among their peers. The recipient is selected in September.

  • 2004 Hon. Gordon J. Low
  • 2004 Richard W. Campbell
  • 2004 Stephen B. Nebeker
  • 2004 M. Dayle Jeffs
  • 2004 Ken Chamberlain
  • 2005 Hon. Richard C. Howe
  • 2006 Bert Dart
  • 2007 Francis J. Carney
  • 2008 Ellen Maycock & Don Winder
  • 2009 Craig R. Mariger
  • 2010 Timothy B. Anderson
  • 2011 T. Richard Davis
  • 2012 Paul M. Durham
  • 2013 William S. Britt
  • 2014 Laura Scott
  • 2015 Tara Isaacson
  • 2016 Patrick L. Anderson

Advancement of Minorities in the Law

Professionalism, Public Service, Public Dedication and Substantial Contributions to the Bar have Significantly Enhanced the Legal Profession, the Delivery of Legal Services, the Practice of Law and the Administration of Justice; Engaged in Significant Activity for the Advancements of Minorities in the Field of Law – not just Good Works; Active in the Minority Community; Active Role in the Minority Bar Association. The recipient is selected in January.

  • 1995 Hon. William A. Thorne, Jr.
  • 1996 John Martinez
  • 1997 Michael N. Martinez
  • 1998 Hon. Raymond S. Uno
  • 1999 Jimi Mitsunaga
  • 2000 Sherrie Hayashi
  • 2001 Hon. Tyrone E. Medley
  • 2002 Robert L. Flores
  • 2003 F. John Hill
  • 2004 Marlene F. Gonzalez
  • 2005 Cheryl D. Luke
  • 2006 Mona Lyman Burton
  • 2007 Hon. Glen K. Iwasaki
  • 2008 Su J. Chon
  • 2009 Cheryl Miyuki Mori
  • 2010 Trystan B. Smith
  • 2011 Nathan D. Alder
  • 2012 Prof. David Dominguez
  • 2013 Cecilia M. Romero
  • 2014 Janise K. Macanas
  • 2015 Andrea Martinez Griffin
  • 2016 Reyes Aguilar Jr. & Carl Hernandez III
  • 2017 Hon. Vernice S. Trease

To Recognize A Lawyer And/Or A Law Firm Who Have Made An Outstanding Contribution To Law-Related Education For Youth In The State Of Utah

  • 1991 Gregory G. Skordas & Van Cott Bagley Cornwall & Mccarthy
  • 1992 Barry Gomberg & Fabian & Clendenin
  • 1993 Kevan F. Smith & Ray Quinney & Nebeker
  • 1994 Kim M. Luhn & Leboeuf Lamb, Greene & Macrae
  • 1995 Gordon K. Jensen & Utah Attorney General’s Office
  • 1996 Kevin P. Sullivan & Richards Caine & Allen
  • 1997 Steven L. Garside & Utah County Public Defender Association
  • 1998 Mark W. Dykes & Weber County Attorney’s Office
  • 1999 A. Robert Thorup & Utah State & Federal Judiciary
  • 2000 Candice Ragsdale-Pollock & Weber State University
  • 2001 Bruce R. Baird & University Of Utah College Of Law Pro Bono Initiative
  • 2002 David B. Watkiss & Joseph M. Bean
  • 2003 Augustus G. Chin & Utah State Bar
  • 2004 Virginia C. Lee
  • 2005 Hon. William A. Thorne, Jr
  • 2006 Hon. Kevin R. Christensen
  • 2007 Michelle M. Roybal
  • 2008 Brenden P. Mccullagh
  • 2009 Edward K. Brass
  • 2010 H. Michael Keller
  • 2011 Alan B. Sevison
  • 2012 Kristina L. Kindl
  • 2013 Paul G. Cassell
  • 2014 Timothy B. Schade
  • 2015 John Fay & Christopher Reynoso
  • 2016 Thomas Richard Davis
  • 2017 Steven R. Paul

Presented to a section of the Utah State Bar that has made outstanding contributions of time and talents to Bar activities as well as provided outstanding services, programs and/or activities for Bar members and the public at large during the past year; “given annually to recognize programs of the bar that serve the mission of being a united, inclusive organization serving the legal profession and the public.” The recipient is selected in June.

  • 1985 Securities Law Section
  • 1987 Energy, Natural Resources And Environmental Law Section
  • 1988 Administrative Law Section
  • 1989 Young Lawyer Section
  • 1990 Litigation Section
  • 1991 Family Law Section
  • 1993 Litigation Section
  • 1995 Litigation Section
  • 1997 Young Lawyers Division
  • 1998 Legal Assistants Division
  • 2001 Legal Assistants Division
  • 2002 Young Lawyers Division
  • 2003 Family Law Section
  • 2004 Young Lawyers Division
  • 2005 ADR Section
  • 2006 Litigation Section
  • 2007 Paralegal Division
  • 2008 Young Lawyers Division
  • 2009 Appellate Practice Section
  • 2010 Military Law Section
  • 2011 Elder Law Section, Young Lawyers Division
  • 2012 Estate Planning Section
  • 2013 Solo, Small Firm & Rural Practice Section
  • 2014 Intellectual Property Section
  • 2015 Young Lawyers Division
  • 2016 Bankruptcy Section

 

  • 2001 Waine C. Riches
  • 2002 Kent B. Scott
  • 2002 Rep. Afton B. Bradshaw
  • 2002 Rep. A. Lamont Tyler
  • 2003 Hon. Leonard H. Russon
  • 2003 Dean W. Sheffield
  • 2003 Elaina Maragakis
  • 2003 Gary G. Sackett
  • 2005 Utah Minority Bar Association
  • 2006 S. J. Quinney College Of Law
  • 2007 G. Steven Sullivan
  • 2008 David R. Hall
  • 2012 Hon. David R. Hamilton, Hon. David O. Nuffer, Samuel Alba, Steven T. Waterman
  • 2014 Young Lawyers Division

 

  • 1982 Randy L. Dryer
  • 1983 Kent M. Kasting
  • 1985 Patrick J. Garver
  • 1986 Gregory K. Orme
  • 1987 Anne E. Stirba
  • 1988 Christopher C. Fuller
  • 1989 J. Stephen Mikita
  • 1990 John A. Adams
  • 1991 Elizabeth A. Dalton
  • 1992 Gordon K. Jensen
  • 1993 Gregory G. Skordas
  • 1994 Colleen Larkin Bell
  • 1995 Hon. Kimberly K. Hornak
  • 1996 Kristin G. Brewer
  • 1997 Jensie L. Anderson
  • 1998 Martin N. Olsen
  • 1999 Kristin Jocums
  • 2000 Christina I. Miller
  • 2001 Victoria Coombs Bushnell
  • 2002 Candice Anderson Vogel
  • 2003 Amy E. Hayes & Patrick Tan
  • 2004 Heath H. Snow
  • 2005 Christian W. Clinger
  • 2006 Sean D. Reyes
  • 2007 Jason P. Perry
  • 2008 Margaret D. Plane
  • 2009 Angelina Tsu
  • 2010 Roger Y. Tsai
  • 2011 Kelly J. Latimer & Christina L. Micken
  • 2012 Gabriel K. White
  • 2013 R. Blake Hamilton
  • 2014 Liisa Hancock
  • 2015 Aida Neimarlija
  • 2016 Kate Conyers & Katherine Judd
  • 2017 Tyler Needham